Yangından korunmak için neler yapılmalı?

Her yıl 25 Eylül – 1 Ekim arasında kutlanan “Yangından Korunma Haftası” kapsamında, yangına karşı alınması gereken önemlere dikkat çeken Türkiye’nin lider güvenlik şirketi Pronet, yangın alarmı kullanımının öneminin altını çizdi.

Pronet, ülkemizde ilk itfaiye teşkilatının kuruluşunun yıl dönümü olarak kutlanan “Yangından Korunma Haftası” ya da “İtfaiyecilik Haftası” olarak da bilinen haftada, yangına karşı alınması gereken önlemlere dikkat çekti.

Yangın alarmı olarak da bilinen erken uyarı sistemlerinin kullanımının gerekliliğine vurgu yapan Pronet, her konut ve iş yerinde birden çok yangın dedektörüne yer verilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca elektrik tesisatından çıkabilecek yangınlara karşı tesisatın düzenli bakımının yapılmasının önemini de vurguladı.

Ev ve iş yerlerinde yangın söndürme tüpü bulundurulmalı, tüplerin bakımları yaptırılı, soba, kalorifer, mutfak ocakları dikkatli kullanılmalı. Pronet, Yangına karşı en önemli ve önleyici tedbirin yangın alarmı kullanmak olduğunu açıkladı. Aynı zamanda, sistemin nasıl çalıştığına dair açıklamalarda da bulundu.

Yangın alarmı nasıl çalışıyor?
  • Alarm sisteminiz ile birlikte çalışan “duman-ısı artış detektörü” evinizdeki duman ve ani ısı değişikliklerini fark eder.
  • Pronet Alarm Haber Alma merkezine sinyal gönderir.
  • Pronet ortalama 10 saniye içinde size ulaşır, tehlikeyi teyit etmeniz halinde itfaiyeyi hemen adresinize yönlendirir.

Bu sayede, alarm sisteminiz kurulu olmadığı durumlarda bile yangın tehlikesine karşı koruma altında olursunuz.

Pronet, 2019 yılında 104.591 adet yangın alarmı aldığını ve yangın alarmının toplam kullanıcı sayısının 27.000’den fazla olduğunu açıkladı.


Bir Cevap Yazın